TRENING EEG BIOFEEDBACK

Jesienią 2007 roku nasz Ośrodek otrzymał zestaw pomocy specjalistycznych do prowadzenia terapii metodą EEG Biofeedback w ramach projektu współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny i Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W tym samym czasie odbyło się również szkolenie w firmie "Elmiko" w Warszawie, na podstawie którego dwie osoby z naszej placówki zdobyły uprawnienia do prowadzenia terapii.
Są to mgr Małgorzata Krzyżyńska i mgr Dorota Szufrajda.

Istotą metody EEG Biofeedback jest wykorzystanie efektu biologicznego sprzężenia zwrotnego, za pomocą którego uczymy się zależności między naszym ciałem i umysłem, a jakością pracy mózgu.
Osoba poddawana terapii uczy się modyfikacji i kontroli funkcji własnego mózgu, czyli uczy się jak zmieniać wzorzec wytwarzanych fal mózgowych (wzmacniać pożądane i hamować niepożądane fale). 

 

Podstawową ideą terapii Biofeedback jest nabywanie trwałej umiejętności (uczenie się) osiągania stanu równowagi fizjologicznej.
W treningu wykorzystuje się nowoczesną aparaturę medyczną, która pozwala na analizę zapisu fal mózgowych z różnych rejonów mózgu.
Zasada działania polega na komputerowej analizie zapisu EEG pacjenta, podłączonego poprzez elektrody do systemu.

​​

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

.

​Wskazania do stosowania treningu EEG Biofeedback:
- wszyscy uczący się, zdający egzaminy
- w nauce języków obcych
- chcący podjąć pracę nad poprawą funkcji poznawczych (pamięć, koncentracja uwagi, kreatywne myślenie, podejmowanie decyzji, planowanie)
- osoby chcące uzyskać poprawę w wynikach sportowych
- osoby pracujące twórczo
- osoby, których praca wiąże się z nadmiernym stresem i odpowiedzialnością
Wskazania terapeutyczne:
- nadpobudliwość psychoruchowa
- zaburzenia uczenia się
- zburzenia zachowania

- dysleksja, dysgrafia, dysortografia
- migreny, chroniczne bóle głowy
- stany po udarze lub urazie mózgu
- padaczka
- zaburzenia snu
- zaburzenia lękowe
- zaburzenia psychiatryczne.
Najważniejszą konsekwencją stosowania terapii EEG Biofeedback jest to, że osiągnięte po sesji zmiany w aktywności bioelektrycznej mózgu są względnie stałe.
Zaletą metody jest również brak niepożądanych efektów ubocznych, dlatego terapię można prowadzić już z małymi dziećmi, od 3 - 4 roku życia.
Podczas treningu terapeuta dostraja pożądane parametry fal mózgowych pacjenta tak, by zasymulować powstawanie nowych, korzystnych wzorców lub hamować te niewłaściwe.
Treningi EEG Biofeedback mają bardzo szerokie zastosowanie.
Mogą z nich korzystać zarówno ludzie zdrowi, chcący poprawić efektywność pracy mózgu, zmniejszyć poziom stresu, jak również osoby z różnymi zaburzeniami, deficytami, specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Zasadniczo obszarem takiego oddziaływania jest potencjał umysłu i reakcje na stres.
 

  • Facebook Basic Square
Archiwum wiadomości
43828683_1245809302227181_42797366118239
dziennik.jpg
godło_powiat.png
organ prowadzący